YANGIN YALITIMI

Yanabilen metallerin ve alaşımların (Magnezyum, Lityum, Sodyum, Seryum gibi) yanmasıyla meydana gelen yangınlardır.etkili söndürücüsü olan trimotoksinboroksin bulunmadığı taktirde kum aynı işlemi görür. Kuru kimyevi tozlar bu yangınları söndürmede kullanılırlar. Elektrik donanımlarının yanmasıyla oluşan yangınlar ayrı bir sınıf içinde değerlendirilmeyip C sınıfı yangınlar başlığı altında incelenebilir. Elektrik akımı kesilerek müdahale edilmeli ve kuru kimyevi toz kullanılmalıdır’ Camların yerde uzun süre durmaları sonunda doğal ışınlar cam taneciklerine güneş ışılarını yayarve sonucun da yangın oluşabilir.

Korunma Önlemlerinin Alınmaması
Nedenlerin başında yangına karşı önlemlerin alınmaması gelmektedir. Yangın elektrik kontağı, ısıtma sistemleri,lpg tüpleri, evlerde kullanılan tüpler, patlayıcı-parlayıcı maddelerin yeterince korunmaya alınmamasından doğmaktadır. Özellikle büyük yerleşim alanlarında, konut ve iş yerlerinde çıkan yangınların büyük bir kısmı elektriğin ve LPG tüplerinin yanlış kullanımına dayanmaktadır. Elektrik enerjisi aksamının teknik koşullara göre yapılmaması da yangını yaratan diğer bir neden olmaktadır. Bununla birlikte kaloriferlerde ve soba ile ısıtma yöntemlerinde, bacaların temizlenmesi ve parlayıcı-patlayıcı maddeler için gerekli önlemlerin alınması halinde yangın afeti olma olasılığında büyük bir azalma olacaktır.

Bilgisizlik 

Yangına karşı hangi önlemlerin nasıl alınacağını bilmemek ve bu konuda yeterli eğitimden geçmemek yangının önemli nedenlerindendir. Elektrikli aletlerin doğru kullanımını bilmemek, soba ve kalorifer sistemlerini yanlış yerleştirmek, tavan arasına ve çatıya kolay tutuşabilecek eşyalar koymak yangını davet eder. Yangının oluşumunu önlemek ve oluşan bir yangının söndürülmesini bilmek eğitim ve bilgilenmeden geçer. Bu nedenle yangını önlemeyi öğrenmek kadar yangını söndürmede ilk müdahaleleri de öğrenmek gerekir.

İhmal 
Yangın konusunda bilgi sahibi olmak yeterli değildir. Söndürülmeden atılan bir kibrit veya sigara izmariti, açık unutulmuş bir LPG tüp veya evde kullanılan tüp, ateşi yangına yol açar.

Yangın Sınıfları 
· 1.1 A Sınıfı Yangınlar 
· 1.2 B Sınıfı Yangınlar 
· 1.3 C Sınıfı Yangınlar 
· 1.4 D Sınıfı Yangınlar 

Yangın nedenleri 
· 2.1 Korunma Önlemlerinin Alınmaması 
· 2.2 Bilgisizlik 
· 2.3 İhmal 
· 2.4 Kazalar 
· 2.5 Sabotaj 
· 2.6 Sıçrama 
· 2.7 Doğa Olayları 

Yangın Söndürmede Kullanılan Yöntemler 
· 3.1 Soğutarak Söndürme 
· 3.1.1 Su ile soğutma 
· 3.1.2 Yanıcı maddeyi dağıtma 
· 3.1.3 Kuvvetli üfleme 
· 3.2 Havayı keserek söndürme 
· 3.2.1 Örtme 
· 3.2.2 Boğma 
· 3.2.3 Yanıcı maddenin ortadan kalkması 

Söndürmede kullanılan araç ve malzemeler 
· 4.1 Su 
· 4.2 Kum 
· 4.3 Karbondioksit gazı (CO2) 
· 4.4 Kuru kimyevi toz PKP (Potasyumbikarbonat) 
· 4.5 Köpük 
· 4.6 HFC-227